• Celoslovenská klavírna súťažná prehliadka - Pianoforte 2023

• Dňa 25. 5. 2023 sa žiaci našej školy Bohumil Bohunický a Martina Štupáková z triedy p. u. PaedDr. M. Nestorovičovej a Martin Slodičák z triedy p. u. Mgr. L. Blanárovej  zúčastnili celoslovenskej klavírnej súťaže Pianoforte v Starej Ľubovni. Naši žiaci mali možnosť predviesť  svoj talent v hre na klavíri. Podmienkou súťaže bolo odohrať jednu skladbu od súčasného skladateľa a druhú podľa vlastného výberu. Súťažiaci mali na predvedenie stanovený časový limit, ktorý museli dodržať. Konkurencia tu bola veľmi veľká a všetci zúčastnení sa snažili čo najlepšie interpretovať svoje skladby.  Naši žiaci nadobudli nielen novú klavírnu skúsenosť, ale aj získali tieto ocenenia:

V I. kategórii sa v zlatom  pásme umiestnil Bohumil Bohunický a spolu so svojou učiteľkou bol ocenený Diplomom. V II.  kategórii súťažil Martin Slodičák  a v III. kategórii predviedla klavírne skladby Martina Štupáková. Obaja  dostali Ćestné uznanie. Zúčastneným žiakom gratulujeme a vyslovujeme pochvalu za vzornú reprezentáciu našej školy.

Mgr. L. Blanárová

• Čekyho hudobný labák

•      Pred časom sa náš malý žiačik Bohumil Bohunický zúčastnil televízneho nakrúcania hudobno-
            zábavnej pesničkovej relácie pre deti, fungujúcej na princípe hudobnej školy Mariána Čekovského,
            známej pod názvom Čekyho hudobný labák.
                 Pozvanie na nakrúcanie dostal náš malý klavirista na základe jeho vlastných hudobných nahrávok,
            ktoré rodina odoslala do výberového konania.
                  A tak náš žiačik uspel, bol pozvaný a vy, ak máte záujem, môžete si reláciu pozrieť v nedeľu, 14.
            mája o  9. hodine ráno, na stanici RTVS 1. Kto nestihne, môže využiť archív RTVS:
                 Želáme príjemný zážitok a veľa inšpirácie do budúcnosti s Čekyho hudobným labákom.

M. Nestorovičová

• Prijímacie skúšky

Základná umelecká škola Ladislava Mednyánszkeho

Zimná 12, 059 01 Spišská Belá

Riaditeľka Základnej umeleckej školy (ZUŠ), Zimná 12, 059 01 Spišská Belá v súlade s § 5
            vyhlášky č. 525/2021 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej
            republiky č. 324/2008 Z.z. o základnej umeleckej škole v znení vyhlášky č. 245/2011 Z.z.

vyhlasuje prijímacie skúšky

do hudobného, výtvarného, tanečného a literárno – dramatického odboru

základnej umeleckej školy na školský rok 2023/2024.
            Termín a miesto konania prijímacích skúšok:
            01.06.2023 a  02.06.2023 od 13:00 do 17:00 hod.

- hudobný, tanečný a literárno - dramatický odbor - budova ZUŠ, Zimná 12, Spišská
            Belá

- výtvarný odbor – budova elokovaného pracoviska, Zimná 47, Spišská Belá

Prihláška: Zákonný zástupca dieťaťa vyplní prihlášku vopred elektronicky na webovom sídle
            ZUŠ, alebo počas talentových skúšok na mieste podľa rodného listu alebo zdravotnej
            kartičky dieťaťa.

Podmienky prijatia: Do prípravného štúdia prijíma riaditeľka školy žiakov na základe
            posúdenia predpokladov na štúdium vo zvolenom umeleckom odbore. Po skončení
            prípravného štúdia nevzniká žiakovi nárok na prijatie do základného štúdia.

Hudobný odbor: spev ľudovej alebo umelej piesne, zopakovanie vytlieskaného rytmu,
            intonácia a rozoznávanie výšky tónov.

Výtvarný odbor: predloženie minimálne jednej vlastnej výtvarnej práce dieťaťa.

Tanečný odbor: zopakovanie vytlieskaného rytmu, spev ľudovej alebo umelej piesne.

Literárno – dramatický odbor: prednes krátkej ľubovoľnej básne, alebo jej úryvku, spev
            ľudovej alebo umelej piesne.

Štúdium je rozdelené na:
            - Prípravné štúdium – jednoročné (pre žiakov 1. ročníka základnej školy)

- Prípravné štúdium – dvojročné (pre deti materských škôl od 5 rokov)

- Základné štúdium na I. stupni trvá 8 rokov a delí sa na primárny stupeň (4 roky)
            a nižší sekundárny stupeň (4 roky)

- Základné štúdium na II. stupni trvá 4 roky

- Štúdium pre dospelých trvá 4 roky

Hudobný odbor – študijné zameranie hra na hudobnom nástroji
            – hra na cimbale, hra na klavíri, hra na akordeóne, hra na keyboarde, hra na gitare, hra na
            husliach, hra na zobcovej flaute, hra na priečnej flaute, hra na klarinete, sólový spev.

V Spišskej Belej, dňa 02.05.2023 Mgr. Janka Šavelová
            Riaditeľka ZUŠ